BÖCKER, 15 st., ämne: siden, vävda textilier och relaterade ämnen.

Thornton, Peter: Baroque and rococo silks; Sylwan, Vivi och Geijer, Agnes: Siden och brokader; von Wilckens, Leonie: Mittelalterliche Seidenstoffe; Levey, Santina M.: Elizabethan Treasures, The Hardwick Hall Textiles; King, Donald och Levey, Santina: The Victoria & Albert Museum's Textile Collection, Embroidery in Britain from 1200 to 1750; The Victoria & Albert Museum's Textile Collection, Woven textile design in Britain to 1750; The Victoria & Albert Museum's Textile Collection, Woven textile design in Britain from 1750 to 1850; Ackermann, Hans Christoph: Seidengewebe des 18. Jahrhunderts I, Bizarre Seiden; Rothstein, Natalie, m.fl.: Seidengewebe des 18. Jahrhunderts, Die Industrien in England und in Nordeuropa; Browne, Clare: Silk Designs of the Eighteenth century; Stavenow-Hidemark, Elisabet: Sub Rosa, När skönheten kom från England; Liedholm, Alf: Textilmönstrets historia; Becker, John: Pattern and Loom; Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg: Europäische Textilien; Lundwall, Eva: Den ljusskygga textilkonsten, Textilkonservering under 1900-talet.

Vissa volymer med något slitage och skador. Ej fullständigt genomgångna.

Klubbat pris
3 400
300
313
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (20 bud)
24 sep 2017 10:30
3 400 SEK
24 sep 2017 10:30
3 200 SEK
24 sep 2017 10:30
3 200 SEK
23 sep 2017 9:04
2 300 SEK
23 sep 2017 9:03
2 100 SEK
23 sep 2017 7:51
2 000 SEK
23 sep 2017 7:51
1 900 SEK
23 sep 2017 7:51
1 800 SEK
23 sep 2017 7:51
1 700 SEK
22 sep 2017 16:37
1 600 SEK
21 sep 2017 21:24
1 500 SEK
20 sep 2017 21:26
1 400 SEK
20 sep 2017 21:26
1 400 SEK
19 sep 2017 20:28
1 300 SEK
19 sep 2017 20:28
1 200 SEK
19 sep 2017 0:41
1 000 SEK
19 sep 2017 0:41
950 SEK
18 sep 2017 13:38
650 SEK
18 sep 2017 13:38
600 SEK
16 sep 2017 17:25
300 SEK