BÖCKER OCH HÄFTEN, 15 st., ämne: kyrkliga textilier och relaterade ämnen.

King, Donald, m.fl.: Documenta textilia, Festschrift für Sigrid Müller-Christensen; Estham, Inger, m.fl.: Iconography of liturgical textiles in the Middle Ages, Abegg-Stiftung 2010; Mo, Ulla: I Helig Skrud, En studie över Anna-Lisa Odelqvist-Kruses sakrala textilkonst; Flury-Lemberg, Mechthild, m.fl.: Ancient and Medieval Textiles, Studies in honour of Donald King; Stolleis, Karen: Messgewänder aus deutschen Kirchenschätzen vom Mittelalter bis zur Gegenwart; Estham, Inger och Granlund, Lis: Kungligt - Kyrkligt; Estham, Inger: Birgittinska textilier; Nodermann, Maj: Sankt Göran i Kinderåsen; Geijer, Agnes: Medeltida textilier 1.; Estham, Inger: Figurbroderade mässhakar från reformationstidens och 1600-talets Sverige; Estham, Inger: Funderingar kring en senmedeltida korkåpa i Västerås domkyrka; Estham, Inger: Medeltida textilier i Skara Domkyrka; Estham, Inger och Nockert, Margareta: Skatter i Textilkammaren; Estham, Inger: Textilier i Vadstena klosterkyrka; Stettler, Michael och Nizon, Paul: Bildteppiche und Antependien im historischen Museum Bern.

Vissa volymer med något slitage och skador. Ej fullständigt genomgångna.

Klubbat pris
750
67
69
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (7 bud)
20 sep 2017 10:45
750 SEK
20 sep 2017 10:45
700 SEK
20 sep 2017 8:34
500 SEK
19 sep 2017 21:55
450 SEK
16 sep 2017 17:24
400 SEK
16 sep 2017 13:46
350 SEK
15 sep 2017 20:39
300 SEK