Kan inte nå servern

BÖCKER OCH HÄFTEN, 21 st., ämne: moderna skandinaviska mattor och textilier.

BÖCKER OCH HÄFTEN, 21 st., ämne: moderna skandinaviska mattor och textilier.

Margareta Ridderstedt, m.fl.: Svenska textilier 1890-1990; Donovan, Margaret, m.fl.: Scandinavian Modern Design 1880-1980; Woldbye, Vibeke: Dansk Gobelin Kunst 1998; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad; Møller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson; von Zweigbergk, Eva: Handarbetets Vänner och Konstnärerna; Kvaal Lie, Inger-Marie, m.fl.: Kunstindustrimuseet i Oslo 1876-1976; Stavenow-Hidemark, Elisabet: Elsa Gullberg - textil pionjär; Thue, Anniken: Frida Hansen (1855-1931) - europeeren i norsk vevkunst; Opstad, Lauritz, m.fl.: Norwegen Bildweberei und Email von der Jahrhundertwende bis zur Gegenwart; Leppänen, Laila, m.fl.: Dora Jung; Karlsson, Ann Mari: Damastväverskan Emma Wiberg; Lagerbielke, Gunilla, m.fl.: Barbro Nilsson - Ett liv i textil; Widman, Dag, m.fl.: verkstad Måås-Fjetterström; Stavenow-Hidemark, Elisabet: Lilli Zickerman (1858-1949) en hemslöjdens portalfigur; Örtegren, Gerd: Nutida kyrklig textil, Anna-Lisa Odelqvist-Kruse; Granlund, Anette, Bukowskis: Båstad Auktion Mattor 04 aug. 2010; Bergman, Ingrid: Märta Måås-Fjetterström, en mästare och nyskapare inom textilkonsten; Stensman, Mailis: Ännu mera mattor från Märta Måås-Fjetterströms ateljé i Båstad 1919-1999; Wettergren, Erik: Licium genom femtio år; Haarr, Elisabeth, m.fl.: Hannah Ryggen, Verden i veven.

Vissa volymer med något slitage och skador. Ej fullständigt genomgångna.

Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 600
S
E
K
228
E
U
R
243
USD
Utropspris
1 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (26 bud)
6
20 sep 2017 10:47
2 600 SEK
4
A
20 sep 2017 10:47
2 500 SEK
4
A
20 sep 2017 10:47
2 200 SEK
6
20 sep 2017 10:47
2 000 SEK
4
20 sep 2017 9:57
1 600 SEK
5
20 sep 2017 0:00
1 500 SEK
4
A
19 sep 2017 23:59
1 400 SEK
5
19 sep 2017 23:59
1 300 SEK
4
A
19 sep 2017 23:59
1 200 SEK
5
19 sep 2017 23:59
1 100 SEK
4
A
19 sep 2017 23:57
1 000 SEK
5
19 sep 2017 23:57
950 SEK
4
A
19 sep 2017 23:57
900 SEK
5
19 sep 2017 23:57
850 SEK
4
A
19 sep 2017 23:57
800 SEK
5
19 sep 2017 23:57
750 SEK
4
A
19 sep 2017 23:56
700 SEK
5
19 sep 2017 23:56
650 SEK
4
18 sep 2017 13:42
600 SEK
3
18 sep 2017 11:27
550 SEK
2
A
18 sep 2017 11:27
500 SEK
3
18 sep 2017 11:27
500 SEK
2
A
18 sep 2017 11:27
450 SEK
3
18 sep 2017 11:27
400 SEK
2
18 sep 2017 11:06
350 SEK
1
14 sep 2017 19:52
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

927. Wassily Kandinsky, ”Kleine Welten VIII”.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
60 000
 
SEK
ditt bud
55 000
 
SEK
ditt bud
50 000
 
SEK
ditt bud
48 000
 
SEK
ditt bud
46 000
 
SEK
ditt bud
44 000
 
SEK
ditt bud
42 000
 
SEK
ditt bud
40 000
 
SEK
ditt bud
38 000
 
SEK
ditt bud
36 000
 
SEK
ditt bud
34 000
 
SEK
ditt bud
32 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
60 000 SEK