Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

GEORG JENSEN, ARMBAND, silver, design Bent Knudsen, 1960-tal.

Bredd 22 mm. Längd 18,5 cm.

Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Klubbat pris
440
4 985
459
Utropspris
500 EUR
Budhistorik (10 bud)
8
26 nov 2017 21:12
440 EUR
25 nov 2017 12:34
420 EUR
24 nov 2017 15:29
400 EUR
24 nov 2017 15:29
400 EUR
23 nov 2017 20:13
370 EUR
21 nov 2017 14:52
350 EUR
15 nov 2017 20:14
300 EUR
15 nov 2017 13:26
50 EUR
15 nov 2017 1:18
45 EUR
14 nov 2017 22:18
30 EUR
 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

91. Rolex, Yacht-Master, "Onyx", ca 2010.
Utropspris
110 000 - 130 000 SEK
Budhistorik
110 000

ditt bud
Aktuellt bud:
110 000 SEK