Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

GEORG JENSEN, ring, platina och guld.

Storlek 15,75/49. Totalvikt ca 1,5 g.

Smärre slitage.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Klubbat pris
750
67
70
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
28 sep 2017 17:51
750 SEK
28 sep 2017 17:51
700 SEK
28 sep 2017 17:51
700 SEK
28 sep 2017 17:49
650 SEK
28 sep 2017 17:15
600 SEK
28 sep 2017 17:05
550 SEK
28 sep 2017 15:10
500 SEK
23 sep 2017 11:36
300 SEK