Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

GEORG JENSEN, ring, sterlingsilver, efter 1945.

Modell nr A10. Storlek 17,25/54. Totalvikt ca 5,5 g.

Bruksslitage. Mindre anlöpning.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Klubbat pris
1 300
115
120
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (20 bud)
11
10 sep 2017 12:51
1 300 SEK
9
9 sep 2017 10:46
1 200 SEK
10
8 sep 2017 21:52
1 100 SEK
9
8 sep 2017 21:52
1 000 SEK
10
8 sep 2017 21:52
1 000 SEK
9
6 sep 2017 22:26
900 SEK
6 sep 2017 11:23
850 SEK
8
5 sep 2017 19:22
800 SEK
5 sep 2017 19:19
750 SEK
5 sep 2017 12:23
700 SEK
5 sep 2017 12:22
650 SEK
5 sep 2017 12:22
650 SEK
4 sep 2017 18:12
600 SEK
4 sep 2017 18:12
550 SEK
4 sep 2017 18:12
550 SEK
3 sep 2017 17:50
500 SEK
3 sep 2017 17:50
450 SEK
2 sep 2017 23:22
400 SEK
1 sep 2017 18:39
350 SEK
30 aug 2017 12:08
300 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

147. Vee Speers, "Untitled #35”, 2009.
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
30 000

ditt bud
Aktuellt bud:
30 000 SEK