Doug Ashford

(USA, Född 1958)
Doug Ashford
(USA, Född 1958)

DOUG ASHFORD, Signerad, numrerad 5 av 6 a tergo. Unik.

"Red Day 1966 #5". Tempera och kollage på trä 40,6 x 30,5 x 2,5 cm.

Proveniens

Bukowskis Auktioner, "Abstract Possible H037", februari 2012.

Bukowskis Auktioner, Stockholm, "Abstract Possible H037", februari 2012.

Doug Ashford, född 1958 har rötter inom den aktivistiska konsten och ingick i konstnärskollektivet Group Material 1982 - 1996. Han intresserade sig för demokratiska processer och socialgrupper, bland annat genom att skapa grafer över aktivistgrupper och konstnärskotterier. Idag har han helt övergått till måleri. I dessa vackra, närmast klassiskt abstrakta målningar "Essays on the Same Day in 1966" i glödande färger ingår delar av ett fotografi från en demonstration 1966. Verken har en dekorativ verkan men innehåller även alltså delar från hans aktivistiska tid. Och i de abstrakta mönstren kan man återfinna grafernas former. Ashford var en av de deltagande konstnärerna på Documenta 13 i Kassel 2012.

Klubbat pris
20 000
1 765
1 842
Utropspris
25 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
14 dec 2017 10:44
20 000 SEK
14 dec 2017 9:45
17 500 SEK
14 dec 2017 9:20
15 500 SEK
14 dec 2017 8:26
15 000 SEK
13 dec 2017 19:45
12 000 SEK
11 dec 2017 21:00
3 656 SEK
9 dec 2017 11:28
3 456 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57