Asmund Arle

(Sverige, 1918-1990)
Asmund Arle
(Sverige, 1918-1990)

ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad Asmund Arle och daterad 1959.

"Marja stående". Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 31 cm.

Konstakademien, Stockholm, ”Asmund Arle”, 27 feb - 9 mars 1980.

Viveca Wessel, "Asmund Arle", SAK, 1996, avbildad sid 42.

Klubbat pris
25 000
2 218
2 339
Utropspris
25 000 SEK
Budhistorik (18 bud)
19 sep 2018 21:11
25 000 SEK
19 sep 2018 19:01
24 000 SEK
19 sep 2018 10:18
23 000 SEK
19 sep 2018 10:15
22 000 SEK
19 sep 2018 10:13
21 000 SEK
19 sep 2018 10:03
20 000 SEK
18 sep 2018 10:26
19 500 SEK
18 sep 2018 10:26
19 000 SEK
18 sep 2018 10:26
18 500 SEK
17 sep 2018 16:26
18 000 SEK
15 sep 2018 11:47
17 500 SEK
15 sep 2018 11:47
17 000 SEK
15 sep 2018 11:47
17 000 SEK
14 sep 2018 15:45
16 500 SEK
12 sep 2018 21:10
16 000 SEK
7 sep 2018 13:19
15 000 SEK
7 sep 2018 7:45
10 500 SEK
5 sep 2018 10:08
10 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801