Madeleine Pyk – en samling F769

Asmund Arle

(Sverige, 1918-1990)
Asmund Arle
(Sverige, 1918-1990)

ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad A. Arle och numrerad 1/4.

"Höna som sprätter sand". Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd, 20,5, längd 64 cm.

Konstakademien, Stockholm, ”Asmund Arle”, 27 feb - 9 mars 1980, kat nr 19.

Viveca Wessel, "Asmund Arle", SAK, 1996, avbildad i gips sid 79.

15 000
1 425
1 636
Utropspris
60 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
14 sep 2018 9:14
15 000 SEK
10 sep 2018 22:12
6 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801