Roger Risberg

(Sverige, 1956-2011)
Roger Risberg
(Sverige, 1956-2011)

ROGER RISBERG, tusch på papper, 2007, signerad RR.

"Flicka". 40,5 x 29,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Veck.

Proveniens

Galerie Bel'Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Konstnär

Roger Risberg var född och delvis uppvuxen i Göteborg. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm mellan åren 1979-84; bl andra hade han Lars Hillersberg som lärare.Roger Risberg är känd för sina kraftfulla tolkningar av personer, djur och vardagliga känslor. Hans konst är både primitiv och klarsynt i sitt lite grovhuggna och graffitiliknande uttryck - lite påminnande om den amerikanske konstnären Keith Harings bildvärld! I Roger Risbergs tidiga produktion spelar totemdjur en stor roll, inte minst örnar som för Roger Risberg vid den här tidpunkten kom att utgöra en metafor för "frihet". Roger risberg får sitt kommersiella genombrott i slutet av 1980-talet med de dramatiska målningarna i svart och rött där eufori och ångest samlas på en liten yta. Roger Risbergs konst är mycket direkt och saknar intellektuella överväganden - det oborstade, råa, oförfinade är hans utgångspunkt. Roger Risberg hade under sin levnad flera separatutställningar och han är representerad på Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum, Bonniers Konsthall och Moderna museet.

585
52
55
Utropspris
2 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
12 okt 2017 7:59
585 SEK
8 okt 2017 18:51
430 SEK
3 okt 2017 10:53
300 SEK