Konkret samling

KONKRET SAMLING
Med konkret konst menas abstrakt, icke figurativ konst av geometrisk karaktär. Den konkreta konsten är fri från olika föreställningar med symboliska beståndsdelar och utgörs av geometriska former som fängslar betraktaren i sin direkthet. Konstnären Theo van Doesburg, (1883 - 1931) myntade begreppet år 1930 när konstnärsgruppen Art Concret skapades och ett manifest betitlat "The Basis of concrete art" upprättades. Begreppet populariserades av konstnärerna Josef Albers och Max Bill som bland annat organiserade den första internationella utställningen med konkret konst på Kunsthalle i Basel år 1944. I Sverige var konstnärer som Otto G Carlsund, John Ivar Berg, Bertil Öhlund, Albert Johansson, Harry Booström och dansken Richard Mortensen alla verksamma inom det konkreta fältet.

10 föremål
ERIC H OLSON, akryl på duk, signerad a tergo.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOHN IVAR BERG, olja på duk, signerad och daterad -49.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALBERT JOHANSSON, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
24 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OTTO G CARLSUND, krita, signerad och daterad -47.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HARRY BOOSTRÖM, olja på pannå, signerad och daterad -55.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RICHARD MORTENSEN, collage, signerad, daterad 28-II-91.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK