DRYCKESKANNA, trä, Norge, 17/1800-tal.

Bonad björk, cylindrisk med fällbart lock, tumgrepp och fötter i form lejon. Höjd 22 cm.

Slitage, torksprickor, smärre komplettering. Smärre lagning och något maskstunget invändigt. Handtaget något löst.

Klubbat pris
4 202
371
387
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
12 nov 2017 21:41
4 202 SEK
12 nov 2017 21:41
4 002 SEK
12 nov 2017 21:41
4 001 SEK
12 nov 2017 21:41
3 801 SEK
12 nov 2017 21:40
3 601 SEK
12 nov 2017 21:39
3 401 SEK
12 nov 2017 21:39
3 300 SEK
12 nov 2017 21:39
3 200 SEK
12 nov 2017 21:29
3 000 SEK
8 nov 2017 10:32
2 400 SEK
1 nov 2017 20:08
2 000 SEK
1 nov 2017 13:21
1 000 SEK