SKJUTASK/LJUSLÅDA, allmoge, daterad 1818.

Så kallad ljuslåda eller timplåda. Originalmålad dekor med vasmotiv på locket, sidorna med röd marmorering och texten "målat år 1818". Skjutlock. Längd 68,5, bredd 36, höjd 19,5 cm.

Smärre skador och slitage.

Klubbat pris
1 500
131
137
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
12 nov 2017 13:46
1 500 SEK
12 nov 2017 13:46
1 400 SEK
9 nov 2017 9:27
1 300 SEK
8 nov 2017 19:10
1 200 SEK
3 nov 2017 17:53
1 100 SEK
3 nov 2017 17:53
1 000 SEK
3 nov 2017 12:46
800 SEK