Rudolf Carlborg

RUDOLF CARLBORG
Rudolf Carlborg är framför allt känd för sina målningar med interiörer och arkitekturbilder i akvarell och gouache. Efter studier vid Tekniska skolan i Stockholm i början av 1900-talet anställdes han vid NK:s arkitektkontor, där huvudsysslan var att rita och leda arbetet vid uppförandet av Nordiska Kompaniets affärshus för möbler och inredningar i Buenos Aires. Samtidigt med arbetet vid NK bedrev han studier i möbelarkitektur tillsammans med Albin Elison mellan 1910-1919 och på egen hand fotograferade han en stor mängd fasader och arkitekturdetaljer i Stockholm som han sedan använde sig av i sina målningar. Hans konstnärskap blev känt för en större allmänhet genom en serie färgreproduktioner i Publicistklubbens Julkvällen 1943.