Rudolf Carlborg

RUDOLF CARLBORG
Rudolf Carlborg är framför allt känd för sina målningar med interiörer och arkitekturbilder i akvarell och gouache. Efter studier vid Tekniska skolan i Stockholm i början av 1900-talet anställdes han vid NK:s arkitektkontor, där huvudsysslan var att rita och leda arbetet vid uppförandet av Nordiska Kompaniets affärshus för möbler och inredningar i Buenos Aires. Samtidigt med arbetet vid NK bedrev han studier i möbelarkitektur tillsammans med Albin Elison mellan 1910-1919 och på egen hand fotograferade han en stor mängd fasader och arkitekturdetaljer i Stockholm som han sedan använde sig av i sina målningar. Hans konstnärskap blev känt för en större allmänhet genom en serie färgreproduktioner i Publicistklubbens Julkvällen 1943.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

53. John Kandell, unikt skåp, ”Hortensiaskåpet”, utfört av Kandell i sin egen ateljé 1984.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
Aktuellt bud:
32 000 SEK