DOLK OCH SVÄRD, BUGINESISK KRIS/KERIS OCH PARANG/PENANG, två st. Indonesien/ Sydostasien.

Kris med textilklädd balja, rakt knivblad. Parang utan balja. Handtag och balja i trä. Längd 44 cm resp 60 cm.

Slitage. Skador.

Proveniens

Peter von Busch samling.

Klubbat pris
1 300
115
120
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (18 bud)
3 mar 2018 22:58
1 300 SEK
3 mar 2018 22:58
1 200 SEK
3 mar 2018 20:42
1 108 SEK
3 mar 2018 20:37
1 008 SEK
3 mar 2018 20:37
1 000 SEK
3 mar 2018 20:32
950 SEK
3 mar 2018 20:32
900 SEK
3 mar 2018 20:30
850 SEK
3 mar 2018 20:30
800 SEK
3 mar 2018 20:23
750 SEK
3 mar 2018 20:23
700 SEK
3 mar 2018 20:21
650 SEK
3 mar 2018 20:21
600 SEK
3 mar 2018 20:19
550 SEK
3 mar 2018 20:19
500 SEK
3 mar 2018 20:19
400 SEK
3 mar 2018 20:19
350 SEK
2 mar 2018 18:34
300 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46