1016599
DOLKAR, TROMBASH, MANGBETU, D R Congo, betalningsmedel.
Dolkar, trombash, mangbetu, d r congo, betalningsmedel.

Järn med trähandtag; ett lindat med metalltråd. Längd, inkl handtag, ca 37 resp ca 51 cm.

Slitage. Skador.

Proveniens

Peter von Busch samling.

Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46

Slutpris
1 200
113
125
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (3 bud)
5 mar 2018 22:41
1 200 SEK
5 mar 2018 22:40
1 111 SEK
5 mar 2018 20:26
1 000 SEK