SENUFO, Kponiugo huvudmask, Eldsprutande dubbelhjälm. Elfenbenskusten.

Skuret trä. Längd 75 cm. Höjd 36 cm.

Märken. Slitage. Skador.

Proveniens

Peter von Busch samling. Inköpt 1962

Nr 96, avbildad s 64, Liljevalchs Konsthall: Afrikansk Konst i Sverige, 1988/1989
Louisiana, "Afrika, Afrika!", 18.03 1988-11.06.1989

Klubbat pris
6 600
583
608
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
3 mar 2018 21:30
6 600 SEK
3 mar 2018 21:30
6 400 SEK
3 mar 2018 21:27
6 200 SEK
3 mar 2018 21:10
6 000 SEK
3 mar 2018 21:10
6 000 SEK
2 mar 2018 8:56
5 700 SEK
2 mar 2018 8:56
5 500 SEK
1 mar 2018 18:58
5 300 SEK
1 mar 2018 18:58
5 100 SEK
28 feb 2018 15:47
4 200 SEK
22 feb 2018 23:40
4 000 SEK
22 feb 2018 16:36
3 500 SEK
22 feb 2018 11:46
300 SEK