NACKSTÖD, trä, SHONA, Zimbabwe

Höjd 14, längd ca 16.

Bruksslitage, gott skick.

Proveniens

Peter von Busch samling. Inköpt 1959

Nr 525, Liljevalchs, Afrikansk konst i Sverige, 1988/1989
Louisiana, Denmark. "Afrika, Afrika!" 18.3-11.6 1989

Utropspris
4 000 SEK