964793
SOLOMONÖARNA, (Santa Cruz öarna) BETALNINGSMEDEL."Tevau" fjäderrulle m snäckor.
SolomonÖarna, (santa cruz öarna) betalningsmedel."tevau" fjäderrulle m snäckor.

Lång rulle klädd med småfjädrar, dun, från KardinalMyzomela, Honungsfågel. Upprullad i 2 delar. Ihoprullad storlek diameter 37 per rulle.

Ej utrullad, slitage.

Proveniens

Peter von Busch Samling.

Övrigt

Användes som ceremoniell gåva vid giftermål, eller som betalning vid större inköp såsom kanoter, djur.

Thérèse von Rosen
Thérèse von Rosen
Representant
+46 (0)70–835 38 72

Slutpris
83 000
7 788
8 602
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (55 bud)
3 mar 2018 21:27
83 000 SEK
3 mar 2018 21:27
81 000 SEK
3 mar 2018 21:25
79 000 SEK
3 mar 2018 21:24
77 000 SEK
3 mar 2018 21:24
75 000 SEK