CEREMONIELL YXA, "Kilonda", Songye, DR Kongo

Järn samt träskaft klätt i kopparplåt. Geometrisk dekor samt dekor av ansikte. Höjd 45 cm.

Rostangrepp. Slitage. Bristningar.

Proveniens

Peter von Busch samling.

Utropspris
3 000 SEK