Kan inte nå servern

Rörstrand

(Sverige)
Rörstrand
(Sverige)

JULSERVIS, 24 delar, porslin, "Tomtejul", Aina Stenberg, Rörstrand.

12 koppar med fat,
12 assietter
Sockerskål

Smärre slitage.

Formgivare

Den keramiska fabriken Rörstrand grundades 1726 i Stockholm och har i snart 300 år varit en av de ledande fabrikerna i Sverige. I början tillverkades främst fajanser med blå underglasyr från förebilder i Delft och Rouen. På 1890-talet inleddes en tradition av att anlita konstnärliga medarbetare för att designa servismönster. Kända formgivare genom tiderna har varit Louise Adelborg, Edward Hald, Gunnar Nylund, och Hertha Bengtsson. Oförglömliga serviser som "Swedish Grace", ”Mon amie” och "Blå eld" finner än idag sin plats i svenska hem.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 400
S
E
K
124
E
U
R
129
USD
Utropspris
1 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (17 bud)
4
27 nov 2017 23:18
1 400 SEK
5
27 nov 2017 19:18
1 300 SEK
4
A
27 nov 2017 19:18
1 200 SEK
4
A
27 nov 2017 19:16
1 101 SEK
5
27 nov 2017 19:16
1 001 SEK
4
A
27 nov 2017 19:16
925 SEK
5
27 nov 2017 19:16
875 SEK
4
A
27 nov 2017 19:15
775 SEK
5
27 nov 2017 19:15
725 SEK
4
25 nov 2017 13:23
675 SEK
3
A
25 nov 2017 13:23
625 SEK
3
18 nov 2017 8:07
550 SEK
1
A
18 nov 2017 8:07
500 SEK
1
17 nov 2017 23:00
450 SEK
2
A
17 nov 2017 23:00
400 SEK
2
17 nov 2017 21:24
350 SEK
1
17 nov 2017 11:16
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

28. Poul Kjaerholm, matbord, "PK-54", Fritz Hansen, Danmark, 2011.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
80 000
 
SEK
ditt bud
75 000
 
SEK
ditt bud
70 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
65 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
80 000 SEK