Gustavsberg

(Sverige)
Gustavsberg
(Sverige)

JULTALLRIKAR, 7 st, porslin, "God Jul", Old Gustavsberg, 1900-talets slut.

Diameter 21 cm

Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Gustavsbergs keramiska fabrik anlades 1825 på Värmdö. Fabriken tillverkade till en början främst serviser i flintgods med koppartryckt dekor av engelsk typ. Landskap och slottsmotiv var vanliga. Vid mitten av 1800-talet expanderade fabriken och man började tillverka benporslin och ironstone china. Förutom serviser tillverkar Gustavsberg prydnadskeramik så som parian, majolikaimitationer, jaspergods och stengods. Från 1890-talet började Gustavsberg tillämpa studioarbeten med konstnärliga medarbetare likt Rörstrand. Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Lisa Larson har alla varit knutna till fabriken. Designer vi minns från Gustavsberg är ”Blå blom”, ”Pyro”, ”Argenta”, ”Berså” med flera.

Klubbat pris
1 500
133
140
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
30 nov 2017 21:52
1 500 SEK
30 nov 2017 21:52
1 500 SEK
28 nov 2017 23:54
1 400 SEK
28 nov 2017 23:54
1 300 SEK
20 nov 2017 17:11
1 200 SEK
18 nov 2017 8:59
1 100 SEK
18 nov 2017 8:58
1 000 SEK
18 nov 2017 8:58
950 SEK
18 nov 2017 8:58
900 SEK
18 nov 2017 8:58
850 SEK
18 nov 2017 8:10
800 SEK
17 nov 2017 21:26
300 SEK