ARNE TJOMSLAND, skulptur, Hiorth og Østlyngen, ca 1955-57

Eskimo med säl. Märkt "NORWAY". Höjd 28 cm.

Obetydligt ytslitage.

Om Tjomsland:
Linder, Mats. Mester i hvaltann og tre. Samler & Antikkbørsen, 7/2012. Drammen, 2012.

Linder, Mats. Souvenirdesigneren Arne Tjomsland. Samler & Antikkbørsen, 4/2012. Drammen, 2012.

Linder, Mats. Norwegian Icons. Blomqvist Kunsthandel. Oslo, 2013.

Klubbat pris
3 200
282
295
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
21 jan 2018 22:11
3 200 SEK
21 jan 2018 22:11
3 000 SEK
18 jan 2018 17:33
2 300 SEK
18 jan 2018 17:33
2 100 SEK
12 jan 2018 1:18
1 988 SEK
12 jan 2018 1:18
1 888 SEK
11 jan 2018 22:31
1 300 SEK
11 jan 2018 22:31
1 200 SEK
11 jan 2018 20:08
1 000 SEK
11 jan 2018 15:19
600 SEK
11 jan 2018 14:19
500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

3. Sergio Mazza, vägglampor ett par, "Clio", Artemide, Italien 1960-tal.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
8 000

ditt bud
Fair warning
7 500

ditt bud
Budgivningen avslutad
Fair warning
Aktuellt bud:
8 000 SEK