DesignNORSK DESIGN
954943

Erik Pløen

(Norge, 1925-2004)
Erik pløen, vas/skulptur, stengods, egen verkstad, troligen 1960-tal, signerad.

ERIK PLØEN, vas/skulptur, stengods, egen verkstad, troligen 1960-tal, signerad.

Höjd 28 cm.

Ställvis krackelerad.

Om Pløen:
Møller, Arvid. Erik Pløen : En moderne klassiker. Labyrinth Press. Oslo, 2002.

Om Pløen: http://www.matslinder.no/2016/04/06/erik-ploen-banebrytende-keramiker/

Klubbat pris
4 000
380
396
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
21 jan 2018 21:36
4 000 SEK
17 jan 2018 22:29
3 200 SEK
14 jan 2018 12:33
2 500 SEK
12 jan 2018 10:59
2 200 SEK
11 jan 2018 14:17
2 000 SEK
Rekommendationer