Möbler BordNORSK DESIGN
986499

JOHN TEXMON, skrivbord, "Ola-pulten", Blindheim Møbelfabrikk, i produktion från ca 1957.

John texmon, skrivbord, "ola-pulten",  blindheim møbelfabrikk, i produktion från ca 1957.

Fanerat med teak, delvis svartmålat. Tre lådor i sarg. Bredd 104 cm, djup 56 cm, höjd 99 cm. Nyckel finns.

Ställvis slitage samt smärre repor.

Linder, Mats. Ola-pulten – Norske Designklassikere. Samler & Antikkbørsen, 8/2013. Drammen, 2013.

Linder, Mats. Norwegian Icons. Blomqvist Kunsthandel. New York, 2014.

Klubbat pris
6 400
609
634
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
21 jan 2018 9:19
6 400 SEK
21 jan 2018 9:15
6 200 SEK
21 jan 2018 9:15
6 200 SEK
21 jan 2018 9:14
5 800 SEK
21 jan 2018 9:14
5 600 SEK
Rekommendationer