ADOLF RELLING, modell 794, Rastad & Relling Tegnekontor, modell formgiven 1947.

Fanerat med mahogny. Längd 182 cm. Bredd 45 cm. Höjd 177 cm. Nyckel finns.

Slitage. Fläckar och mindre skador. Nyckel fungerar inte till ett skåp.

Proveniens

Beställare Drabløs (möjligen Edvard Drabløs 1883-1976, norsk skådespelare).

Om Rastad Relling:
Linder, Mats. Rastad & Relling. Form Forlag. Oslo, 2016.

Rastad & Relling Tegnekontor AS. Enligt uppgift illustrerat register över firmans totala produktion. Odaterad.

Se bifogade bilder på snarlikt skåp ur Bonytt nr 1, 1947 samt bild på beställningslista.

Klubbat pris
7 000
618
645
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
18 jan 2018 9:08
7 000 SEK
18 jan 2018 9:08
6 500 SEK
16 jan 2018 23:41
1 500 SEK
15 jan 2018 16:14
1 400 SEK
14 jan 2018 20:18
1 300 SEK
14 jan 2018 17:33
1 000 SEK
13 jan 2018 13:31
500 SEK
13 jan 2018 13:00
350 SEK
12 jan 2018 19:26
300 SEK