BENDT WINGE, stolar, 6 st, "R-48" Norge, 1900-talets andra hälft.

Ben av kromad metall. Formgjutna sitsar i svart plast med grå textilklädsel. Märkta undertill.

Bruksskick. Mindre fläckar. Märken.

Linder, Mats D. & Kildebo, Atle, Norske designmøbler 1940-1975, Samler & antikkbørsen, Drammen, 2011 (avbildad på s. 204-205)

Klubbat pris
600
53
55
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (1 bud)
19 jan 2018 18:51
600 SEK