DesignNORSK DESIGN
988558

ALF STURE, sidobord, Hiorth og Østlyngen, 1950-talets början.

Alf sture, sidobord, hiorth og østlyngen, 1950-talets början.

Skiva i delvis fanerad palisander. Ben i mörkbetsat trä. Etikettmärkt. Diameter 54 cm. Total höjd 63 cm.

Bruksslitage. Smärre fläckar.

Omtvedt, Elen. Interiørarkitekt Alf Sture : En ener i norsk designhistorie. Designscandinavia. Oslo, 2001.

Linder, Mats. Hiorth og Østlyngen. Samler & Antikkbørsen, 5/2017. Drammen, 2017.

http://www.matslinder.no/2015/12/14/hiorth-og-ostlyngen/

CITES-intyg, giltigt inom EU, medföljer.

Potentiella köpare informeras att flera länder förbjuder import av objekt som innehåller material från exotiska träslag, hotade arter, inklusive men inte begränsat till korall, elfenben och sköldpadda. Följaktligen ska potentiella köpare vara bekanta med relevanta regler före budgivning om de vill importera detta objekt till ett annat land.

850
81
84
Utropspris
3 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (7 bud)
21 jan 2018 21:53
850 SEK
21 jan 2018 21:52
800 SEK
21 jan 2018 21:51
750 SEK
15 jan 2018 9:42
700 SEK
12 jan 2018 19:37
600 SEK
Rekommendationer