Möbler BordNORSK DESIGN
989641

BRICKBORD, troligen modell "Tixi" av Bendt Winge, Aase Möbler, Norge, 1950-tal.

Brickbord, troligen modell "tixi" av bendt winge, aase möbler, norge, 1950-tal.

Fanerat med teak. Hänklar i gulmetall. Fällbara ben. Etikettmärkt. Längd 67 cm, bredd 39 cm, höjd 49,5 cm.

Smärre bruksskick.

Avbildat i produktkatalogen «AS Aase Dreieri – Furniture Factory – Ganddal, Norway». Udaterad, ca. 1960.

Bordet är enligt uppgift avbildat i Winges privata arkiv.

Om Bendt Winge: http://www.matslinder.no/2017/01/21/bendt-winge-klassiske-og-moderne-mobler/

Klubbat pris
2 400
228
238
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
21 jan 2018 22:33
2 400 SEK
21 jan 2018 22:31
2 200 SEK
21 jan 2018 22:30
2 000 SEK
21 jan 2018 22:29
1 900 SEK
21 jan 2018 22:29
1 800 SEK
Rekommendationer