DesignNORSK DESIGN
996957

Bendt Winge

(Norge, 1907-1983)
Slagbord, modell nr 4, kleppe møbelfabrikk, vidareutveckling av bendt winges design, 1950/60-tal.

SLAGBORD, modell nr 4, Kleppe Møbelfabrikk, vidareutveckling av Bendt Winges design, 1950/60-tal.

Fanerat med teak, benställning av bok. Dubbla grindar. Längd (64+34+64) totalt 162, bredd 88, höjd 73,5 cm.

Renoverat med smärre slitage och lagningar. Obetydliga fanersläpp. Smärre märken och fläckar.

Om Bendt Winge:
Linder, Mats. Norske Designmøbler 1940-1975. Samler & Antikkbørsen. Drammen, 2011.
Walseth, Sveinung. Kleppe Møbelfabrikk AS : Frå handverk til moderne industri. Hovdebygda, 2004, s. 90-92

Om Bendt Winge: http://www.matslinder.no/2017/01/21/bendt-winge-klassiske-og-moderne-mobler/

Klubbat pris
6 000
571
594
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (19 bud)
8
21 jan 2018 17:32
6 000 SEK
9
21 jan 2018 17:32
6 000 SEK
8
19 jan 2018 22:35
5 200 SEK
9
19 jan 2018 22:34
5 000 SEK
8
19 jan 2018 22:34
5 000 SEK
Rekommendationer