Bendt Winge

(Norge, 1907-1983)
Bendt Winge
(Norge, 1907-1983)

SLAGBORD, modell nr 4, Kleppe Møbelfabrikk, vidareutveckling av Bendt Winges design, 1950/60-tal.

Fanerat med teak, benställning av bok. Dubbla grindar. Längd (64+34+64) totalt 162, bredd 88, höjd 73,5 cm.

Renoverat med smärre slitage och lagningar. Obetydliga fanersläpp. Smärre märken och fläckar.

Om Bendt Winge:
Linder, Mats. Norske Designmøbler 1940-1975. Samler & Antikkbørsen. Drammen, 2011.
Walseth, Sveinung. Kleppe Møbelfabrikk AS : Frå handverk til moderne industri. Hovdebygda, 2004, s. 90-92

Klubbat pris
6 000
530
552
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (19 bud)
8
21 jan 2018 17:32
6 000 SEK
9
21 jan 2018 17:32
6 000 SEK
8
19 jan 2018 22:35
5 200 SEK
9
19 jan 2018 22:34
5 000 SEK
8
19 jan 2018 22:34
5 000 SEK
9
19 jan 2018 22:34
4 700 SEK
8
19 jan 2018 22:34
4 500 SEK
9
19 jan 2018 22:34
4 200 SEK
8
19 jan 2018 22:34
4 000 SEK
9
19 jan 2018 22:27
3 800 SEK
8
18 jan 2018 15:39
1 700 SEK
18 jan 2018 13:55
1 600 SEK
17 jan 2018 22:59
1 500 SEK
17 jan 2018 22:51
1 200 SEK
15 jan 2018 13:27
1 100 SEK
13 jan 2018 9:02
1 000 SEK
12 jan 2018 17:08
450 SEK
12 jan 2018 16:52
400 SEK
12 jan 2018 13:36
300 SEK