Lackerat trä med dekor av växtslingor samt fågel. Uppfällbart lock med intarsiadekor, insidan är spegelklädd. Tre lådor samt skåpsdörr. Bredd 29, djup 19,5, höjd 21 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Sprickor. Färgbortfall. Nyckeskylt lös men medföljer.