Orientaliska specialiteter

ORIENTALISKA SPECIALITETER
Bukowskis har fått i uppdrag att sälja en större privatsamling med föremål företrädesvis från Kina och Japan. Här hittar ni rikt skurna möbler, handmålat porslin och kittlande konsthantverk. Välkomna till en värld fylld av drakar, gudinnor och kejserliga palats!

87 föremål
PARTI PORSLIN, 10 delar, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin, Kina, sen Qingdynasti, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 720 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRODERI, Kina, omkring sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, 4 st, porslin, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PARTI PORSLIN, 3 delar, Kina samt Japan,  18/1900-tal.
Klubbat pris
2 201 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEMPELKLOCKA samt GUDOM, brons, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin, Japan, omkring år 1900.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PARTI PORSLIN, 4 delar, Kina, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris
1 210 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, 2 st, porslin,  Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin, Japan, omkring 1900.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PANELER, 2 st, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, porslin, Japan, Meiji, (1868-1912).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, 2 st, porslin, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSLYKTOR, ett par, mässing. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LYKTOR, ett par, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, blanc de chine, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD. Kina, modern tillverkning.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULPTURER, 2 st, östasiatiska, 1900-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, trä. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULPTUR, Japan, 1900-tal.
SKULPTUR, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 010 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEXTIL, Kina, omkring sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRUMMA, sydostasien, 1900-tal.
Klubbat pris
2 415 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal.
VAS, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, 2 st, porslin, Japan, Meiji, (1868-1912).
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAZZA, porslin, Kina,  omkring 1900.
Klubbat pris
1 589 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUDOM, brons, Kina, 1900-tal.
GUDOM, brons, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VIKSKÄRMAR, 2 st, Kina, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
8 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULPTUR, östasiatisk, 1900-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, trä. Japan, 1800-tal/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 410 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOL, Japan, 1900-tal.
KARMSTOL, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 220 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KORG, Kina, tidigt 1900-tal.
KORG, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NOOMASKER, två stycken. Japan, Meiji.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal,
VAS, porslin, Kina, 1900-tal,
Klubbat pris
4 899 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PARTI PORSLIN, 5 delar, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 211 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRODERI, Kina, 1900-talets första hälft/mitt.
Klubbat pris
1 257 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LYKTOR, 2 st, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 301 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATLÅDA,  Kina, 1900-tal.
MATLÅDA, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRODERIER, 11 st, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS samt PENSELVAS, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 088 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEMPELLYKTA, mässing. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KLANGSPEL patinerad metall,  Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
605 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LYKTOR, 2 st, Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTURER, två stycken. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTURER, 3 st, orientaliska, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
601 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSDEKORATIONER, ett par, cloissoné, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, ett par. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASK med LOCK, lackarbete, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
10 503 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, brons, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
705 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, två stycken, keramik. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLAR, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 088 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, blanc de chine, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KORG, Japan, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTURER, 3 st, snidat trä, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOL, Japan, 1900-tal.
KARMSTOL, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINKANNA, porslin, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MINIATYRSKÅP, Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOPPAR, 9 st, porslin, Kina, 1700-1900-tal.
Klubbat pris
1 401 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, 3 st, porslin, Kina, 1800-talets slut.
Klubbat pris
2 401 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BUDHISATTVA, brons. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKA, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSVIKSKÄRM, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VATTENDROPPARE, två stycken, Kina  1900-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DEKORELEMENT, trä, 1900-tal.
DEKORELEMENT, trä, 1900-tal.
Klubbat pris
410 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIEDESTAL / SIDOBORD, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 260 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VIKSKÄRM, Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALTARSKÅP, lackerat trä. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VIKSKÄRM, Japan, 1900-tal.
VIKSKÄRM, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, blanc de Chine. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 960 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BODHISATTVA, trä, 1900-tal.
BODHISATTVA, trä, 1900-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK