Skånska allmogetextilier

Den svenska textilskatten är välkänd inte bara i Sverige utan även i utlandet. Att väva agedynor, jynne och täcken i bl. a. rölakan var något som blommade upp under mitten av 1700-talet och var vanligast i Skåne, Halland, Blekinge och södra Småland, dvs de landskap som tidigare tillhört Danmark. Den skånska regionen är känd för vackra agedynor och jynnen som man prydde både vagn som hem med. Dessa konstskatter var ett tecken på välfärd i hemmen och förvarades ofta i kistor för att tas fram vid festliga tillfällen. Den samling vi nu presenterar är samlad av Skånes främsta textil och mattkännare Erik Makelberge. Erik var ordförande i Skånska Orientmattklubben. Han drev egen butik i Höganäs och var även rådgivare till Malmö Museum samt även till privata slott och herresäten i Södra Sverige när det gällde textilkonst och interiör. Han har även varit representerad hos både Rippon & Boswell i Wiesbaden som på Christie's i London.

49 föremål
ÅKDYNA (Agedyna) schattérsöm Torna härad, daterad 1802.
Klubbat pris
7 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TÄCKE rölakan Herrestads härad daterat 1847, ca 218 x 119 cm.
Klubbat pris
6 410 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TÄCKE, rölakan Herrestad härad omkring 1900 ca 218 x 109 cm.
Klubbat pris
4 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ÅKDYNA (Agedyna) Torna eller Bara härad Skåne daterad 1867.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ÅKDYNA (Agedyna) Torna eller Bara härad Skåne daterad 1798.
Klubbat pris
7 814 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MÄRKDUK daterad 1716 ca 41 x 50 cm.
Klubbat pris
2 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TÄCKE upphämta Södra Skåne omkring 1900 ca 194 x 146 cm.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KUDDE (Jynne) bara eller Torna härd Skåne daterad 1826.
Klubbat pris
9 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TÄCKE Upphämta Skåne omkring 1900 ca 173 x 136 cm.
Klubbat pris
940 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KUDDE (Jynne) Torna eller Bara härad Skåne daterad 1830.
Klubbat pris
2 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK