Adolf Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1816. Empire.

Invändigt förgylld, rund, på fot, i form av romersk oljelampa, svängt svärtat trähandtag med skuret blad och avslutning i silver av sjöodjur. Stämplar även på locket, senare polska kontrollstämplar på foten. Höjd 19 cm, vikt 868 gram.

Slitage.

Klubbat pris
8 700
768
801
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (22 bud)
21 dec 2017 14:35
8 700 SEK
21 dec 2017 14:35
8 500 SEK
21 dec 2017 14:34
8 200 SEK
21 dec 2017 14:34
8 000 SEK
21 dec 2017 14:33
7 700 SEK
21 dec 2017 14:33
7 500 SEK
21 dec 2017 14:33
7 200 SEK
21 dec 2017 14:33
7 000 SEK
21 dec 2017 14:24
6 800 SEK
21 dec 2017 14:24
6 600 SEK
21 dec 2017 14:24
6 400 SEK
21 dec 2017 14:24
6 200 SEK
21 dec 2017 9:39
5 700 SEK
21 dec 2017 9:39
5 500 SEK
21 dec 2017 9:27
5 000 SEK
21 dec 2017 9:27
4 800 SEK
19 dec 2017 10:01
4 600 SEK
19 dec 2017 10:01
4 400 SEK
15 dec 2017 10:14
4 200 SEK
14 dec 2017 22:58
4 000 SEK
14 dec 2017 20:24
3 000 SEK
14 dec 2017 18:51
1 000 SEK