978953

TESERVIS

5 del, silver, Nordeuropa 1700-t slut, dubbelslagen mästarstämpel FI, en del Andrei Bragin St Petersburg 1894.

Haltstämpel 13. Invändigt förgyllda, bestående av tekanna, två mockakannor, sockerskål med hänkel samt gräddkanna med snås. Släta med pärlstav, på locken blomma, svärtade trähandtag. I senare, anpassad trälåda med lås. Tekannans höjd 11 cm, total vikt 1.152 gram.

Konditionsrapport

Tekannans lock löst, repor, slitage.

Proveniens
Familjen Nobel.
Placering
Carlsgatan 54, 211 20 Malmö - Z1

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anna Wehtje

Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa

+46 8-614 08 22
anna.wehtje@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 8 000 SEK

    Slutpris

    27 020
    2 760 EUR
    3 332 USD

    Budhistorik (54 bud)
    Acceptpris på 6 400 SEK uppnåddes