978953

TESERVIS, 5 del, silver, Nordeuropa 1700-t slut, dubbelslagen mästarstämpel FI, en del Andrei Bragin St Petersburg 1894.

Haltstämpel 13. Invändigt förgyllda, bestående av tekanna, två mockakannor, sockerskål med hänkel samt gräddkanna med snås. Släta med pärlstav, på locken blomma, svärtade trähandtag. I senare, anpassad trälåda med lås. Tekannans höjd 11 cm, total vikt 1.152 gram.

Konditionsrapport

Tekannans lock löst, repor, slitage.

Proveniens
Familjen Nobel.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Anna Wehtje

    Anna Wehtje
    Ansvarig specialist silver och preciosa

    anna.wehtje@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 8 000 SEK

    Slutpris

    27 020
    2 625 EUR
    2 975 USD

    Budhistorik (54 bud)
    Acceptpris på 6 400 SEK uppnåddes