KAFFESERVIS, 3 delar, silver, importstämplad, 1900-talets första hälft.

Ovoid form med hamrad yta. Uppsvängt handtag, bladhölstrat vid fästet. Isolerbrickor i ben. Kannas höjd 20 cm. Sockerskål med lock och uppsvängda hänklar. Diameter 12 cm, höjd 12 cm. Gräddkanna höjd 9,5 cm. Sockerskål och gräddkanna invändigt förgyllda. Weight 944 g,

Obetydligt ytslitage.

Klubbat pris
2 911
257
268
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
17 dec 2017 10:58
2 911 SEK
17 dec 2017 10:58
2 711 SEK
16 dec 2017 22:50
2 450 SEK
11 dec 2017 20:22
2 250 SEK
11 dec 2017 20:22
2 222 SEK
11 dec 2017 20:22
2 050 SEK
11 dec 2017 20:22
1 950 SEK
11 dec 2017 20:22
1 850 SEK
11 dec 2017 20:22
1 750 SEK
11 dec 2017 12:07
1 650 SEK
11 dec 2017 12:07
1 550 SEK
9 dec 2017 19:21
1 500 SEK
8 dec 2017 16:47
1 250 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962