1004429

HENRY HUDSON

Signerad och daterad 2015 a tergo. 3D målning.

"Study of Plate 4 No. 4", 40 x 31 cm, med ram 47 x 37 cm.

Verket visas hos hos Bukowskis, Berzelii Park 1, den 7-10 februari.

"For the past 7 years, Hudson’s medium of choice has primarily been plasticine. With this material he creates paintings that have a depth and sculptural quality that cannot be replicated with oil paint. In preparation he softens the plasticine over a hotplate so that it can be manipulated with his fingers. It is then mixed, empastoed thickly on board in several layers of colour, finally sculpted and texturised with biros, paint brushes and other make-shift tools."

http://henry-hudson.com/biography/

Följerätt
Ja

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Louise Wrede

Louise Wrede
Specialist samtida konst

louise.wrede@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 40 000 SEK

    Slutpris

    52 000
    5 133 EUR
    5 938 USD

    Budhistorik (21 bud)
    513 feb 22:1852000SEK
    313 feb 22:1550000SEK
    513 feb 22:1448000SEK
    Acceptpris på 25 000 SEK uppnåddes