Helena Blomqvist

(Sverige, Född 1975)
Helena Blomqvist
(Sverige, Född 1975)

HELENA BLOMQVIST, Lambda-print signerad Helena Blomqvist och numrerad 2/5 på etikett a tergo.

"Girl with Butterfly", 2006. Lambda-print, aluminium, plexiglas 75 x 100 cm. Total upplaga 5 + 2 AP.

Proveniens

Knäpper+Baumgarten, Stockholm.

Helena Blomqvist, "Helena Blomqvist", 2012, avbildad helsida.

Ur serien "The Dark Planet".

Motivet har bland annat visats 2006 på Blomqvists utställning "The Dark Planet" hos Knäpper & Baumgarten, Stockholm, samt på "Stories from Another World" på Fotografiska i Stockholm 2012.

Verket visas hos Bukowskis, Berzelii Park 1, den 7-10 februari.

Klubbat pris
20 000
1 765
1 842
Utropspris
25 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
10 feb 2018 19:04
20 000 SEK
9 feb 2018 23:37
7 800 SEK
6 feb 2018 11:56
7 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

28. Poul Kjaerholm, matbord, "PK-54", Fritz Hansen, Danmark, 2011.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
65 000

ditt bud
Aktuellt bud:
65 000 SEK