Claës E. Giertta

(Sverige, 1926-2007)
Claës E. Giertta
(Sverige, 1926-2007)

CLAËS E. GIERTTA, Ring med med opal

18K guld. Stämplad GIERTTA, Stockholm 1969. Opal troligen opaldublett, mått 16 x 10 mm. Storlek 18.25/57.5. Vikt 17,7 gram. Originalask i trä.

Bruksslitage.

Formgivare

Claës Giertta var en svensk friherre, silversmed, skulptör och formgivare. Han var utbildad på Konstfack och fick olika skulptur- och inredningsuppdrag från bland annat SEB och Volvo samt för hotell och restauranger. Men han utförde även en rad beställningar till kyrkliga och profana miljöer. Tillsammans med Margit Sahlin formgav han prästvigningskorset inför den första kvinnliga prästvigningen 1960. Giertta är även känd för att ha designat musikbranschens stora pris Grammisplaketten 1969-2007. Han är representerad på Nationalmuseum.

Klubbat pris
5 000
450
474
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
11 feb 2018 21:36
5 000 SEK
11 feb 2018 21:11
4 800 SEK
11 feb 2018 21:02
4 600 SEK
11 feb 2018 19:05
4 400 SEK
11 feb 2018 18:35
4 200 SEK
11 feb 2018 18:35
4 100 SEK
3 feb 2018 15:10
4 000 SEK
3 feb 2018 6:55
2 500 SEK
2 feb 2018 0:51
1 100 SEK
1 feb 2018 21:33
1 000 SEK

Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06