CIGARETTETUI, silver, Peter Silventoinen, S:t Petersburg 1880-tal.

Invändigt förgyllt, locket dekoreras av två krönta monogram. Ursprungligen med röd lackyta. På lockets insida bär gravering: "Souvenir d'un ami. M. Paschkoff September 1886".
Längd 12 cm, höjd 2,5 cm. Vikt 227 g.

Lackytan betydligt skadad, med märkbart bleknade partier och färgbortfall. Anlupen.

Klubbat pris
222
2 515
232
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (10 bud)
31 jan 2018 21:13
222 EUR
31 jan 2018 21:13
220 EUR
31 jan 2018 20:32
200 EUR
31 jan 2018 20:32
190 EUR
31 jan 2018 15:40
180 EUR
26 jan 2018 3:05
170 EUR
24 jan 2018 12:07
160 EUR
22 jan 2018 17:01
150 EUR
22 jan 2018 16:31
110 EUR
22 jan 2018 16:06
100 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492