VINKANNA, silver, mästarstämpel RM, sannolikt Richard Müller, Riga, Lettland, sent 1800-tal.

Balusterformad. Uppsvängd hänkel av trä. Graverad dekor av bladverk samt monogram under krona. Fotring daterad 1817. Höjd 36 cm. Vikt 1071 g,

Någon mindre buckla. Med gravyr "1817" på fotringen.

Klubbat pris
9 000
794
829
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (16 bud)
31 jan 2018 22:36
9 000 SEK
31 jan 2018 22:36
8 800 SEK
31 jan 2018 22:36
8 400 SEK
31 jan 2018 22:36
8 200 SEK
31 jan 2018 22:28
8 000 SEK
31 jan 2018 22:27
7 800 SEK
31 jan 2018 22:27
7 600 SEK
28 jan 2018 19:33
7 200 SEK
28 jan 2018 19:33
7 000 SEK
24 jan 2018 17:58
6 400 SEK
23 jan 2018 16:53
6 200 SEK
23 jan 2018 15:21
6 000 SEK
22 jan 2018 21:45
4 200 SEK
22 jan 2018 17:04
4 000 SEK
22 jan 2018 16:11
3 700 SEK
22 jan 2018 15:45
1 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962