CIGARETTETUI, silver, icke identifierad mästare, Moskva, Ryssland, 1855-1888.

Dosa med dekor i Niello-teknik. Kontrollör Viktor Savinkov. På locket gatubild med lantegendom bakom staket. Baksidan med närmast heltäckande traditionellt mönster samt utsparad reserv. Längd 10 cm. Vikt 126 g,

Slitage, dekoren med ställvis hårt slitage. Smärre bucklor.

Klubbat pris
2 500
225
237
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
30 jan 2018 12:34
2 500 SEK
30 jan 2018 12:33
2 450 SEK
30 jan 2018 12:33
2 250 SEK
29 jan 2018 23:21
2 050 SEK
29 jan 2018 23:20
1 950 SEK
29 jan 2018 23:19
1 850 SEK
26 jan 2018 3:09
1 750 SEK
22 jan 2018 22:14
1 650 SEK
22 jan 2018 21:30
1 200 SEK
22 jan 2018 17:16
1 100 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962