TESERVIS 5 delar silver, mästarstämpel B.A. troligen Vasili Andrejev eller Vasili Akimov, Moskva, Ryssland, 1898-1914.

Art Noveau. Konande form med graverad dekor av blomslingor och monogram. Lockknoppar i ben. Invändigt förgyllda. Kontrollmästare Ivan Lebedkin.
Tekanna, höjd 13 cm.
Sockerskål, höjd 11 cm.
Gräddkanna, höjd 9 cm.
2 koppar med hänklar, höjd 8-9 cm.

Vikt 1168 g.

Smärre slitage. Senare monogram och minnesgravyr. Kannans handtag nägot löst, foten med bucklor.

Klubbat pris
12 521
1 111
1 159
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
10
31 jan 2018 22:57
12 521 SEK
9
31 jan 2018 22:57
12 021 SEK
9
31 jan 2018 0:20
12 000 SEK
24 jan 2018 23:36
9 200 SEK
8
24 jan 2018 11:17
9 000 SEK
23 jan 2018 16:27
7 600 SEK
23 jan 2018 13:20
7 400 SEK
23 jan 2018 1:05
7 200 SEK
22 jan 2018 23:07
7 000 SEK
22 jan 2018 21:42
5 400 SEK
22 jan 2018 21:34
5 200 SEK
22 jan 2018 18:47
5 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962