TEKANNA, silver, mästarstämpel IM troligen Johann Myllys, S:t Petersburg, Ryssland,1860.
Bukig form med uppsvängd pip och handtag. Lockknopp och isolerbrickor i ben. Kontrollstämplad Edouard Fedorowitsch Brandenburg. Höjd 15 cm. Vikt 342 g.
Smärre slitage. Senare gravyr på undersidan.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.