JOHAN FERDINAND OLSONIUS, TEKANNA OCH SOCKERSKÅL, silver, Gratchev, S:t Petersburg, 1885.

Kannan med oval form med raka sidor. Uppsvängt handtag lindat med rotting. Höjd 12,5 cm. Sockerskrin, invändigt förgyllt. Lock på gångjärn. Vikt 763 g.

Insats för tesil troligen ej tillhörande, stämplad "HK" (nät saknas). Sockeskrinets knopp med slitage på rottingen. Smärre slitage och bucklor. Senare gravyr undertill.

Klubbat pris
11 521
1 017
1 061
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (27 bud)
31 jan 2018 22:31
11 521 SEK
31 jan 2018 22:31
11 021 SEK
31 jan 2018 22:31
10 600 SEK
31 jan 2018 22:31
8 800 SEK
31 jan 2018 22:31
8 600 SEK
31 jan 2018 22:31
8 322 SEK
31 jan 2018 22:31
8 122 SEK
31 jan 2018 21:35
7 600 SEK
31 jan 2018 21:35
7 400 SEK
31 jan 2018 18:28
7 300 SEK
31 jan 2018 18:28
7 100 SEK
31 jan 2018 18:28
6 300 SEK
31 jan 2018 18:28
6 100 SEK
31 jan 2018 12:39
5 873 SEK
31 jan 2018 12:36
5 673 SEK
30 jan 2018 23:00
4 900 SEK
30 jan 2018 22:56
4 700 SEK
30 jan 2018 7:18
4 300 SEK
30 jan 2018 7:18
4 100 SEK
28 jan 2018 20:02
3 900 SEK
26 jan 2018 7:13
3 700 SEK
26 jan 2018 7:12
3 500 SEK
26 jan 2018 7:12
3 500 SEK
24 jan 2018 8:48
3 000 SEK
23 jan 2018 13:40
2 500 SEK
22 jan 2018 22:55
2 000 SEK
22 jan 2018 16:09
1 790 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962