Russian Silver

Välkommen till en vacker samling silverföremål med ursprung i Ryssland. Det ryska silvret är mer aktuellt än någonsin då det håller en genomgående hög kvalitet och en smakfull estetik. Genom silverföremålen som är samlade under ”Russian Silver” kan vi följa historiens gång med en början i tidigt 1700-tal. År 1705 flyttade Peter den store Rysslands huvudstad från Moskva till Sankt Petersburg med tanken att staden skulle bli ett fönster mot väst. Den nya huvudstaden blev en magnet som lockade skeppsbyggare, arkitekter, industrialister och konsthantverkare. Till staden kom silversmeder från Finland, Baltikum och det gamla svenska Narva och nya mönster samt stilideal följde med; rokoko, empire, gotik och så småningom jugend. I Moskva var smaken mer nationalromantisk, medan stilen i Sankt Petersburg återspeglades av den blomstrande internationella handeln som rådde fram till revolutionen – vilket dessutom reflekteras i formgivningen i många av dessa föremål. Onlineauktionen omfattar bland annat silverkannor, silverinfattade ikoner, skålar och saltkar med utsökta detaljer och stämplar.

25 föremål
Ivan Frolov, kanna, silver, S:t Petersburg 1757.
Klubbat pris
21 350 SEK
Utropspris
6 000 SEK
26:e Artellen, saltkar, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PORTMONNÄ, silver, Ryssland, ca 1900.
Klubbat pris
2 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK