Madeleine Pyk – en samling F769

Hermès

(Frankrike, Grundat 1837)
Hermès
(Frankrike, Grundat 1837)

VÄSKA, "Herbag cabas", Hermès.

Väska av canvas med skinndetaljer och spänne av silverfärgad metall. Märkt "HERMÈS PARIS MADE IN FRANCE". Mått ca 40 x 30x16 cm. Extra insats 40x20x13 cm medföljer. Dustbag

Smärre slitage. Smärre Fläck. Remen med sprikor.

Formgivare

Hermès är ett välkänt modehus som specialiserat sig på lyxartiklar som läder, prêt-à-porter, accessoarer och parfymeri. Förtaget grundades 1837 av fransmannen Thierry Hermès. Hans produktion var till en början främst hästartiklar som träns och sadlar. 1922 började handväskor tillverkas och 1929 släpptes den första klädeskollektionen i Paris. Hermés är kända för den så kallade” Kelly”-väskan, som Grace Kelly gjorde världsberömd på femtiotalet, och ”Birkin”-väskan som Jane Birkin var med och designade. På 1930-talet började företaget tillverka sidenscarves något som gjorde dem världsberömda. Modeföretaget var först med att införa dragkedjan i den franska läderproduktionen. Hermès produkter är alltid handsydda och av hög kvalitet. Modehuset tillverkar inte bara kläder och accessoarer utan även exempelvis silverprodukter och porslin.

Klubbat pris
6 100
579
662
Utropspris
7 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
8
27 mar 2018 19:20
6 100 SEK
27 mar 2018 19:20
6 000 SEK
27 mar 2018 18:49
5 200 SEK
22 mar 2018 12:25
5 000 SEK
18 mar 2018 9:44
4 000 SEK
17 mar 2018 9:11
3 500 SEK
17 mar 2018 8:40
1 600 SEK
16 mar 2018 23:34
1 500 SEK
16 mar 2018 18:39
1 000 SEK