Kan inte nå servern

Gucci

(Italien, Född 1921)
Gucci
(Italien, Född 1921)

VÄSKA, Gucci, 1960-tal.

Handväska i brunt läder med spänne i guldfärgad metall. Invändigt ljusare läder. Fem innerfack, varav ett med dragkedja. Märkt "MADE IN ITALY BY Gucci". Ca 22 x 16 x 7 cm. Dustbag medföljer.

Något slitage

Övrig information

Föremålen visas på Bukowskis, Berzelii Park 1 i Stockholm mellan den 22 - 25 mars. Visning och utlämning sker på Bukowskis Online, Västberga allé 3, f r o m den 27 mars.

Formgivare

Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 200
S
E
K
195
E
U
R
206
USD
Utropspris
1 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (27 bud)
11
26 mar 2018 20:39
2 200 SEK
10
26 mar 2018 20:30
2 000 SEK
8
26 mar 2018 6:33
1 900 SEK
9
25 mar 2018 21:37
1 800 SEK
8
25 mar 2018 8:13
1 700 SEK
7
22 mar 2018 14:06
1 600 SEK
6
22 mar 2018 12:40
1 500 SEK
4
A
22 mar 2018 12:40
1 400 SEK
4
A
19 mar 2018 10:44
1 300 SEK
5
19 mar 2018 10:44
1 200 SEK
4
18 mar 2018 18:24
1 100 SEK
3
A
18 mar 2018 18:23
1 000 SEK
4
18 mar 2018 18:23
1 000 SEK
3
17 mar 2018 13:33
950 SEK
2
17 mar 2018 12:03
900 SEK
1
A
17 mar 2018 12:00
850 SEK
2
17 mar 2018 12:00
800 SEK
1
A
17 mar 2018 11:59
750 SEK
2
17 mar 2018 11:59
700 SEK
1
A
17 mar 2018 11:59
650 SEK
2
17 mar 2018 11:59
600 SEK
1
A
17 mar 2018 11:59
550 SEK
2
17 mar 2018 11:59
500 SEK
1
17 mar 2018 9:15
450 SEK
2
A
17 mar 2018 9:15
400 SEK
2
17 mar 2018 8:14
350 SEK
1
16 mar 2018 21:32
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Johanna Fock
Stockholm
Johanna Fock
Specialist Fashion
+46 (0)708 92 19 74

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice