Pucci

(Italien, Född 1947)
Pucci
(Italien, Född 1947)

KLÄNNING, Emilio Pucci, italiensk storlek 10

Klänning i klassiskt puccimönstrad . Dragkedja i ryggen. Märkt "EMILIO PUCCI".

Något slitage. viss missfärgning på några ställen. Fläckar

Formgivare

Pucci är ett italienskt modehus grundat av Emilio Pucci 1947 i Florens. Pucci designade sina första kollektioner för ett skidåkningslag vid Reed College. Han använde sig av nymodiga, stretchiga material. Synonymt med Puccis design är djärva geometriska tryck med närmast kalejdoskopiska effekter i bjärt kontrasterande färger. På 1960-talet designade Pucci bland annat uniformer för det amerikanska flygbolaget Braniff International. Idag driver norrmannen Peter Dundas företaget vidare.

Klubbat pris
1 300
113
119
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
27 mar 2018 21:50
1 300 SEK
27 mar 2018 21:50
1 200 SEK
24 mar 2018 18:59
1 000 SEK
23 mar 2018 11:21
950 SEK
23 mar 2018 11:20
900 SEK
23 mar 2018 11:20
900 SEK
22 mar 2018 13:35
850 SEK
21 mar 2018 12:53
800 SEK
21 mar 2018 12:53
800 SEK
20 mar 2018 10:19
600 SEK
18 mar 2018 13:39
500 SEK