Hermès

(Frankrike)
Hermès
(Frankrike)

SCARF, "Hermès, "Etriers", issued 1964

Siden. Original design Françoise De La Perriere 1964.Märkt "HERMÈS PARIS" och signerad. Ca 90 x 90 cm.

Obetydligt ytslitage. I utmärkt vintage kondition.

Formgivare

Hermès är ett välkänt modehus som specialiserat sig på lyxartiklar som läder, prêt-à-porter, accessoarer och parfymeri. Förtaget grundades 1837 av fransmannen Thierry Hermès. Hans produktion var till en början främst hästartiklar som träns och sadlar. 1922 började handväskor tillverkas och 1929 släpptes den första klädeskollektionen i Paris. Hermés är kända för den så kallade” Kelly”-väskan, som Grace Kelly gjorde världsberömd på femtiotalet, och ”Birkin”-väskan som Jane Birkin var med och designade. På 1930-talet började företaget tillverka sidenscarves något som gjorde dem världsberömda. Modeföretaget var först med att införa dragkedjan i den franska läderproduktionen. Hermès produkter är alltid handsydda och av hög kvalitet. Modehuset tillverkar inte bara kläder och accessoarer utan även exempelvis silverprodukter och porslin.

Klubbat pris
4 300
387
408
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (25 bud)
12
26 mar 2018 20:16
4 300 SEK
26 mar 2018 20:16
4 100 SEK
12
26 mar 2018 20:16
4 000 SEK
12
26 mar 2018 20:11
3 900 SEK
26 mar 2018 20:10
3 700 SEK
12
26 mar 2018 20:10
3 500 SEK
26 mar 2018 20:10
3 200 SEK
12
26 mar 2018 20:04
3 000 SEK
12
26 mar 2018 19:15
2 800 SEK
13
26 mar 2018 9:32
2 600 SEK
14
25 mar 2018 20:38
2 400 SEK
13
25 mar 2018 8:53
2 200 SEK
12
24 mar 2018 8:46
2 000 SEK
11
24 mar 2018 8:46
1 900 SEK
11
22 mar 2018 10:45
1 800 SEK
10
22 mar 2018 8:25
1 600 SEK
9
19 mar 2018 10:50
1 500 SEK
8
18 mar 2018 21:32
1 100 SEK
18 mar 2018 17:43
1 000 SEK
18 mar 2018 4:52
750 SEK
18 mar 2018 1:29
655 SEK
17 mar 2018 18:24
605 SEK
17 mar 2018 12:43
555 SEK
17 mar 2018 8:11
400 SEK
17 mar 2018 7:27
350 SEK